

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Recovery Time | 500 ns |
| Reverse Voltage | 1 kV |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Reverse Current | 5 µA |
| Forward Current | 1 A |
| Capacitance | 15 pF |
Stock: 23681
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21886
Ext.Price$0.21886
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21886 | $0.21886 |
| 10 | $0.15303 | $1.53030 |
| 50 | $0.13437 | $6.71850 |
| 100 | $0.11798 | $11.79800 |
| 500 | $0.10003 | $50.01500 |
| 1000 | $0.08635 | $86.35000 |
| 3000 | $0.08019 | $240.57000 |
| 5000 | $0.07447 | $372.35000 |
| 10000 | $0.06694 | $669.40000 |
